Екуменічні перспективи «Православної Церкви України»

Share

На веб-сторінці Центру православних християнських досліджень Фордемського університету «Public Orthodoxy» була розміщена стаття директора Інституту екуменічних студій УКУ Павла Смицнюка «Православна Церква України: екуменічне прийняття». Текст доступний англійською https://publicorthodoxy.org/2022/01/21/church-of-ukraine-ecumenical-reception/, російською https://publicorthodoxy.org/ru/2022/01/21/10418/ та ще кількома мовами. Редакція нашого сайту проаналізувала цей текст та виділила три найбільш важливих цитати.
… Ні Всесвітня Рада Церков, ні Конференція Європейських Церков, ні Святіший Престол не виробили своєї позиції щодо ПЦУ. Усі вони прагнуть дотримуватися нейтралітету у зазначеному конфлікті та продовжувати співпрацю як з Константинополем, так і з Москвою. Однак коли ПЦУ добиватиметься членства в міжнародних екуменічних організаціях або прагнутиме встановлення прямих контактів з Римською курією, їм усім доведеться зайняти певну позицію …
… Нова «Екуменічна концепція» Української Греко-Католицької церкви (УГКЦ), ухвалена в жовтні 2021 року, вітає створення ПЦУ як крок до міжправославної єдності в Україні, здатний сприяти екуменічному діалогу. В останні десятиліття українські греко-католики підтримували хоча й не регулярний, але дружній діалог із Вселенським Патріархатом, водночас постійно наражаючись на нападки з боку РПЦ. Цей контраст привів греко-католиків до уважнішого ставлення до аргументів, що виходять із Константинополя, ніж до наративу Москви …
… Проте, як часто стверджують представники церкви, міжхристиянський діалог, що здійснюється задля сприяння державному будівництву в Україні, богословськи є дуже небезпечним. Як і з будь-яким полемічним проектом, спроба побудувати «Український світ» для протидії «Руському світу» може закінчитися наслідуванням противника, з яким намагаються боротися. У будь-якому разі надто політизоване розуміння екуменізму не лише секуляризує діалог, але й змушує церкви слідувати у фарватері націоналістичного порядку денного.
Повний текст статті російською мовою можна прочитати також тут.