Яка з провідних конфесій «Київської традиції» може претендувати на статус «національної Церкви»?

Share

У нинішніх дискусіях про перспективи православних Церков в Україні часом потрібно апелювати до цифр статистики, що робить ці дискусії більш предметними. Однією з можливостей є соціологічні дані, зокрема Центру Разумкова, які надають цифри на основі соціологічних опитувань населення України. Зокрема, у збірці «Держава і церква в Україні-2019: підсумки року і перспективи розвитку відносин» надаються дані за 2019 рік, відповідно до яких до «ПЦУ (м. Епіфаній)» себе відносять 13,2% опитаних, до «УПЦ-КП» ‒ 7,7%, до «УПЦ (МП)» ‒ 10,6%, а «просто православними» себе вважають 30,3%. 

Іншою можливістю для підрахунків є довіра до даних, які надають конфесії, виходячи з власних підрахунків. Зокрема, неодноразово зустрічалися цифри про наявність в ПЦУ семи тисяч парафій1, а УПЦ (МП) вже кілька років поспіль називає цифру «більше 12 тисяч парафій»2. Але більш надійними є цифри, взяті з відносно неупередженого джерела – державної статистики. Такими є дані Державної служби з питань етнополітики та свободи совісті, яка стала спадкоємцем Державного комітету у справах релігій, що існував як підрозділ Міністерства культури України. 

Висновки, які можна зробити на основі таблиць, суттєво відрізняються від існуючого стереотипу про переважаючу популярність Православної Церкви України, яку надає вище згадана статистика опитувань. Зокрема, вирізняється Галичина: з однієї сторони, тут досить мало парафій Української Православної Церкви, але явно переважають парафії УГКЦ з Львівською областю як рекордсменом (65,5%). Разом з тим, саме в цьому регіоні знаходиться більше третини всіх зареєстрованих громад ПЦУ (35%). Кидається в очі дисбаланс громад УПЦ: на Галичині вони складають до 10% від загальної кількості громад «Київської традиції», тоді як в усіх інших областях – від 60%, а в шести областях ‒ навіть більше 80%. 

Відносний паритет УПЦ та ПЦУ існує лише на Волині – Рівненська та Волинська області. Вирівнюванню даних у цих областях сприяли нещодавні події, пов’язані з наданням Томосу ПЦУ, коли суттєва частина парафії перейшла (або була насильницькі переведена – залежить від інтерпретації сторін) до новоствореної структури. 

В більшості ж областей (сюди відносяться також дві області західної України – Закарпатська та Чернівецька) кількість парафій УПЦ в кілька разів перевищує кількість парафій ПЦУ. Рекордсменом тут є саме Закарпатська область, де кількість релігійних організацій УПЦ в 17,6 разів перевищує кількість релігійних організації ПЦУ. Для наочності у аналізі, що додається до цієї новини, наводяться дані процентного співвідношення відповідних конфесій в конкретних областях. Також цікаво, що згідно офіційних даних державної статистики кількість громад ПЦУ складає лише 75% від заявлених проводом цієї церкви, тоді як в УПЦ ця цифра складає  90%. 

Дані по кількості релігійних організацій та їх детальний аналіз Ви можете знайти тут.